Kontrola kvality stříkané izolace po zhotovení: na co si dát pozor?
Zamysleli jste se někdy nad tím, jak zkontrolovat kvalitu stříkané izolace na vaší stavbě? Jak si můžete být jistí, že stříkaná izolace byla aplikována správně? V tomto článku vám prozradíme, jaké "detaily" byste neměli přehlédnout a kde si dát pozor.
Vizuální kontrola práce na stavbě
Alfou a omegou je vizuální kontrola izolace. Kvalitně aplikovaná stříkaná izolace se vyznačuje rovnoměrnou tloušťkou po celé ploše. Izolace musí být bez mezer a dutin, které by mohly způsobovat tepelné mosty. Pokud izolace nemá rovnoměrnou tloušťku, můžete to znamenat, že aplikátor neovládá technologii nebo nezná materiál, se kterým pracuje.

Při použití materiálu nadouvaného vodou, jako je kanadský produkt H2Foam Lite, může být povrch mírně nerovný, hrbolatý. Naopak při použití materiálů nadouvaných plynem (CO2 anebo kombinací H2O a CO2) se z technologického hlediska dá aplikovat pěna zcela na hladko. V obou případech nerovnosti nebo nedodržení tloušťky izolace jsou v tomto případě znakem nekvalitní práce a varovným signálem pro zákazníka.
Zákazník se také může všímat, jestli se pěna krátce po aplikaci nesmršťuje. To se stává v případech, kdy aplikátor nesprávně nastavil poměr složek materiálu. To znamená, že neovládá správný technologický postup nebo má znečištěnou aplikační trysku. Aplikovaná pěna musí být vždy pružná a nesmí se drobit. Pokud pěna po stlačení praská nebo se drobí, nebude mít požadované izolační vlastnosti.
V případě, že chcete proces aplikace zkontrolovat osobně, domluvte se s aplikátorem a vždy noste ochranné pomůcky. Chráníte se tak před prachem a rozvířenými aplikačními částečkami.
Pozor na vlkost
V praxi se často setkáváme se situací, kde se stříkaná izolace aplikuje pod střechu, která ještě nemá položenou střešní krytinu. Pěna se v tomto případě nesmí vytlačovat podkladovou fólii směrem ven. Došlo by k zastavení cirkulace vzduchu a způsobovalo by to přehřívání krytiny. Následkem by byl okamžitý tepelný diskomfort.
Teplotní výkyvy v nedostatečně odvětraném prostoru mezi krytinou a vydutou podkladovou fólií mohou způsobovat kondenzaci vlhkosti. Pokud je střešní konstrukce ze dřeva a přijde do kontaktu se zkondenzovanou vodou, je jen otázka času, kdy se objeví plíseň a hniloba.
Jak se vyznat v technické dokumentaci k materiálu?
Technické listy ke stříkané izolaci obsahují množství odborných termínů a údajů, které můžou být pro laiky složité. Co si však můžete zkontrolovat a změřit, jsou doporučené aplikační teploty a doporučená vlhkost. Pokud se tyto hodnoty liší od těch v technických listech v momentě aplikace, izolace nebude dosahovat požadované kvality.
Zkušený aplikátor Vám vždy ochotně zodpoví Vaše otázky týkající se použitého materiálu, jeho vlastnosti a způsob aplikace. Taktéž Vás upozorní na možná rizika a problémy na stavbě a nabídne Vám vhodné řešení.
Jak to děláme my?
Náš tým aplikátorů po příchodu na stavbu vždy seznámí zákazníka s procesem aplikace izolace. Pokud už jsou na stavbě finální omítky, okna, dveře, vše důkladně zakryje. Poté očistí prostory a povrchy pro aplikaci. V případě potřeby instalujeme podkladovou difúzní fólii, i parozábranu. Zkontrolujeme teploty a vlhkosti i podkladu.
Postup samotné aplikace se potom už liší v závislosti na použitém typu pěny. Ve většině případů realizujeme s produktem H2Foam Lite s otevřenou buněčnou strukturou.
Kdykoliv v průběhu aplikace Vám může aplikátor vyříznout vzorek izolace a Vy tak můžete zkontrolovat vrstvení a přilnutí k podkladu. Při použití tvrdé pěny (se zavřenou buněčnou strukturou) se místo vyřezávání vzorků uplatňuje kontrola tlouštěk na 10 místech na m2. Tímto způsobem se dá otestovat správná objemová hmotnost materiálu.
Po dokončení prací prostor uklidíme. Odpad předáváme k likvidaci specializovaným firmám, které ho bezpečně likvidují. Zákazník od nás dostává protokol o převzetí a odevzdání prací. Případné nejasnosti se zákazníkem aktivně konzultujeme.
Věříme, že naše tipy pro Vás budou užitečné. Pokud se chcete dozvědět více, můžete se na naše realizace podívat zde. Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím čísla +420 722 753 886, nebo vyplňte kontaktní formulář níže. Ochotně Vám poradíme a zodpovíme Vaše otázky.